Ankiety są anonimowe
Odwiedzin łącznie: 2682657
W tym dzisiaj: 971
Unikalnych odwiedzin: 372391
W tym dzisiaj: 123
W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów
Na podstawie § 32 ust. 2 i 3, § 33 ust. 1, § 37 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (DzU nr 83, poz. 562, z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, uwzględniając przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (DzU nr 46, poz. 432, z późn. zm.), informuję:
egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematycznoprzyrodniczej i części dotyczącej języka obcego nowożytnego. Każdą część egzaminu przeprowadza się innego dnia.
Źródło: CKE
Od roku szkolnego 2011/2012 egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzany na nowych zasadach.
Egzamin gimnazjalny obejmuje wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych. Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać.
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i części dotyczącej języka obcego nowożytnego.
Część humanistyczna składa się z zadań z zakresu języka polskiego oraz zadań z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą.
Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych mają formę zamkniętą.
W części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony.
Egzamin z języka ukraińskiego będzie można zdawać od roku szkolnego 2013/2014.
W celu przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego należy złożyć pisemną deklarację wyboru języka obcego. Deklarację składa się dyrektorowi gimnazjum nie później niż 20 września roku szkolnego, w którym gimnazjalista przystępuje do egzaminu. W imieniu uczniów niepełnoletnich deklarację składają ich rodzice lub prawni opiekunowie. Osoby pełnoletnie składają deklarację samodzielnie.
Egzamin odbywa się w kwietniu. Każdą część egzaminu przeprowadza się innego dnia. Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Część egzaminu z języka obcego nowożytnego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym.
Prace egzaminacyjne sprawdzają wykwalifikowani egzaminatorzy według jednolitych kryteriów. Po sprawdzeniu prac ustala się wyniki egzaminacyjne w następujących sześciu zakresach:
Każdy zdający otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach swojego egzaminu. Dla każdego z powyższych zakresów będą podane dwie liczby: wynik procentowy oraz wynik centylowy.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Źródło CKE: http://www.cke.edu.pl
Zwolnienie z testu gimnazjalnego
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i testów w szkołach publicznych (DzU nr 83, poz. 562, z późn. zm.) dyrektor okręgowej komisji testacyjnej może zwolnić z obowiązku przystąpienia do testu gimnazjalnego:
Z odpowiedniej części testu gimnazjalnego są zwolnieni laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych testem gimnazjalnym, na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu szkolnego zespołu testacyjnego. Zwolnienie z części testu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z odpowiedniej części testu gimnazjalnego najwyższego wyniku (§ 39).
Do testu gimnazjalnego nie przystępują uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Źródło CKE: http://www.cke.edu.pl
Standardy wymagań będące podstawą przeprowadzania testu gimnazjalnego
Test gimnazjalny obejmuje wiadomości i umiejętności ustalone w standardach wymagań testacyjnych.
Standardy wymagań z zakresu przedmiotów humanistycznych testu ujęte są w dwóch obszarach:
Standardy wymagań z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych ujęte są w czterech obszarach:
Standardy wymagań z zakresu języka obcego nowożytnego ujęte są w trzech obszarach:
W przypadku uczniów niesłyszących i słabo słyszących nie sprawdza się wiadomości i umiejętności z zakresu odbioru tekstu słuchanego.
Źródło: CKE http://www.cke.edu.pl
Przede wszystkim należy pamiętać by zabrać ze sobą np. legitymację szkolną. Bez dokumentu tożsamości nie zostaniemy wpuszczeni na salę testacyjną. Przy sobie należy mieć przybory do pisania i rysowania (pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem, ołówek, gumka, linijka, ekierka, cyrkiel, kątomierz. Telefon komórkowy należy zostawić w domu, gdyż jest zabronione wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych. Na teście również jest niedopuszczalne zabranie : słowników, tablic matematycznych (ogólnie – tablic ze wzorami), kalkulatora. Niestety, miłośnicy talizmanów będą zawiedzeni: maskotki i inne przedmioty przynoszące szczęście są zakazane i nie można ich wnieść na salę testacyjną.
Nie można wypisywać odpowiedzi ołówkiem. Każdy uczeń kończący gimnazjum ma obowiązek przystąpienia do testu gimnazjalnego. Nie przystąpienie do tego testu oznacza dla niego powtarzanie danego roku szkolnego i po jego ukończeniu przystąpienie ponowne do testu. Do testu przystępuje się w szkole, w której się uczy. Każdy zdający będzie siedział przy oddzielnym stoliku, który zostanie mu wyznaczony. Czas rozpoczęcia i zakończenia testu zostanie napisany na tablicy lub planszy przez przewodniczącego komisji. Podczas testu nie można opuszczać sali testacyjnej, w uzasadnionej sytuacji można opuścić salę tylko za zgodą przewodniczącego komisji.
Część humanistyczna testu gimnazjalnego obejmuje dwa obszary. Pierwszym z nich jest czytanie i odbiór tekstów kultury. drugim natomiast tworzenie własnego tekstu. Każdy obszar obejmuje zadania, za które można uzyskać w sumie 25 punktów. Za poprawne wypełnienie testu humanistycznego można łącznie otrzymać 50 punktów.
Test gimnazjalny w części matematyczno-przyrodniczej obejmuje przede wszystkim znajomość, terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Test ten ma również za zadanie zbadać umiejętności czytania ze zrozumieniem i przetwarzania informacji oraz rozwiązywanie problemów. Za poprawne wypełnienie testu z przedmiotów ścisłych można łącznie otrzymać 50 punktów.