Drzewa w mitologii celtyckiej - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2900142
W tym dzisiaj: 424

Unikalnych odwiedzin: 403905
W tym dzisiaj: 294

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Drzewa w mitologii celtyckiej

 

Drzewa w mitologii celtyckiej

Drzewa w mitologii celtyckiej

Drzewa podobnie jak gwiazdy służyły druidom do pokazania, że życie trwa bez końca, gdyż po zimie zawsze następuje wiosna. Choć w zimie drzewo liściaste było martwe, to trwało to tylko „chwilę”.


Drzewo to oś wszechświata, korzenie tkwiące w ziemi to świat sił chtonicznych, pień to łącznik świata ludzi ze światem bogów i dusz przodków, korona drzewa zaś podtrzymywała sklepienie niebieskie. Każde plemię miało swoje drzewo rodowe, które odzwierciedlało losy plemienia i łączyło ludzi z duchami zmarłych krewniaków. Drzewo to zapewniało ochronę, zaś wróg, który napadł na wioskę starał się je zniszczyć w pierwszej kolejności.

Imiona bogów drzew, czczonych w celtyckich krainach spotyka się w wielu miejscach Europy. Robor, bóg dębów z Francji czy Fagus, bóg buków z Pirenejów.

Drzewa jako symbole życia składano w ofierze ziemi co zapewniało dobrobyt i płodność. Doły w których składano drzewa były nierzadko bardzo głębokie tak aby zmieścił się w nich cały pień.

Brzoza

 

 

 

Uważana do dziś za drzewo życia przez ludy Europy północnej.

Buk

 

 

 

Zimą dostarcza życiodajnych sił (buczyna).

Jarzębina

 

 

 

Leczy „zimowe choroby” i odstrasza złe moce (owoce, kolor czerwony).

Dąb

 

 

 

Potężne dęby symbolizowały siłę, pozwalały odczytać wolę bogów, żołędzie stanowiły pokarm dzików (symbol nieśmiertelności), w końcu kora dębu wykorzystywana jest jako lekarstwo do dziś.

Cis

 

 

 

Ma wszelkie cechy świętych drzew: są wiecznie zielone, rodzą czerwone jagody, które są trucizną i lekarstwem, drewno cisowe jest twarde, wytrzymałe i czerwone.

Leszczyna

 

 

 

Krzew ten i jego owoce wspomniane są w wielu sagach jako składnik pokarmów i zapasów na zimę. Gdy krajem rządził prawowity władca, leszczyna rodziła nadmiar owoców. Leszczyny symbolizowały też wiedzę.

Tarnina

 

 

 

Święte drzewo wróżek, którego strzegły zazdrośnie. Od epoki kamiennej owoce tarniny jak i jarzębiny zimą są lekarstwem i wzmacniają „siły życiowe”.

Janusz Miłek

03/04/2014 17:12:11
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!