Pechowy piątek trzynastego - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2950468
W tym dzisiaj: 251

Unikalnych odwiedzin: 411638
W tym dzisiaj: 164

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Pechowy piątek trzynastego

 

Pechowy piątek trzynastego

Pechowy piątek trzynastego

Czarny kot przebiegający drogę czy stłuczone lustro to omeny zapowiadające pecha. Ich moc blaknie jednak przy potędze Piątku Trzynastego, którego zasięg jest globalny i nieunikniony dla wszystkich. Nawet największe niedowiarki wolą tego dnia zachować ostrożność. Tak na wszelki wypadek. Skąd wziął się ten przesąd?


Co ciekawe, jest to stosunkowo świeży zabobon, który lata świetności osiągnął dopiero w XX wieku. Pierwsza wzmianka o pechowości tego dnia pochodzi z wydanej w 1869 roku biografii włoskiego kompozytora Gioacchino Rossiniego, który to, według autora tejże, mocno wierzył w moc sprawczą piątku trzynastego jako źródła nieszczęść. I który to właśnie w piątek trzynastego opuścił ten łez padół.

 

W XX wieku przesąd ten zaczął szerzyć się na całego. Najpopularniejsza teoria głosi, że piątek trzynastego jest pechowy, gdyż właśnie tego dnia w 1307 roku aresztowanoa następnie zabito Templariuszy pod kłamliwymi oskarżeniami. Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed śmiercią na stosie przeklął swoich oprawców króla Francji Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli. Dlaczego akurat tę datę wybrano na „symbol” pechowości, nie do końca wiadomo, bo pogląd ten zaczął się szerzyć dopiero w zeszłym wieku.

 

Bardziej sensownym źródłem pechowości tej daty jest „kumulacje” dwóch innych przesądów – o pechowości piątku i trzynastki. Piątek uznawany jest za pechowy od wielu wieków, dla Chrześcijan jest to zły dzień głównie dlatego, że właśnie tego dnia ukrzyżowano Jezusa. Natomiast zła aura trzynastki wywodzi się z numerologii, w której to liczba ta jest przeciwieństwem będącej uosobieniem doskonałości dwunastki.

 

W Polsce zabobon ten, podobnie jak wiele innych, został zaszczepiony razem z Walentynkami wprost z Amerykańskiej kultury. Co ciekawe, wzmożona czujność ludzi tego dnia doprowadza do tego, że... liczba przestępstw i wypadków w piątki trzynastego według statystyk jest wyraźnie niższa niż w inne piątki. Za to jest to zdecydowanie pechowa liczba dla właścicieli linii lotniczych i biznesmenów – według niepotwierdzonych informacji strach przed lataniem i podejmowaniem decyzji tego dnia w samych tylko Stanach potrafi generować straty nawet do 900 milionów dolarów.

 

W tym roku na szczęście piątek trzynastego wypada tylko w czerwcu, zatem reszta roku powinna być względnie bezpieczna ;)

 

Źródła:

Wikipedia

Spidersweb 

Michał Grygorcewicz

13/06/2014 11:16:05
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!