Wydatki świeżo upieczonego studenta - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2395339
W tym dzisiaj: 428

Unikalnych odwiedzin: 332293
W tym dzisiaj: 302

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Wydatki świeżo upieczonego studenta

 

Wydatki świeżo upieczonego studenta

Wydatki świeżo upieczonego studenta

Rozpoczęcie studiów w nowym mieście to dla młodego człowieka nowe wyzwania. Oznaczają także wzrost wydatków. Bywa, że świeżo upieczony student może liczyć na pomoc rodziców, ale czasem musi radzić sobie sam. Ile pieniędzy potrzeba aby przeżyć na studiach?


Największym wydatkiem dla studenta jest zwykle mieszkanie. Młodzi ludzie często decydują się na mieszkanie w akademiku, które ma swoje wady i zalety. Ceny są zazwyczaj niższe niż w prywatnych mieszkaniach, różnią się w zależności od standardu i miasta. Najtańszy pokój może kosztować nawet 170 zł, najdroższy 450 zł. Wadą akademików jest to, że miejsca przydzielane są na podstawie wysokości dochodów w gospodarstwie domowym i odległości od miasta rodzinnego. Nie każdy wniosek zostanie więc rozpatrzony pozytywnie. Studenci, którzy decydują się na wynajęcie mieszkania muszą liczyć się z większymi wydatkami. I tu podobnie jak w przypadku akademików, koszty wynajęcia własnego lokum wahają się w zależności od miasta. Wynajem jednoosobowego pokoju to około 600-1000 zł miesięcznie. Chcąc płacić mniej młodzi ludzie często wybierają dzielenie pokoju z inną osobą. Na portalach ogłoszeniowych każdego miasta nie brak ofert skierowanych do studentów. Należy jednak pamiętać, że wynajmujący nie zawsze uwzględniają w ogłoszeniach wszystkie wydatki. Zazwyczaj do czynszu trzeba doliczyć opłaty za media (woda, prąd, gaz, ogrzewanie) oraz Internet czy telewizję.

Do miesięcznych wydatków należy doliczyć oczywiście jedzenie. Studenci słyną z kreatywnego podejścia do jedzenia, jednak nie sposób uniknąć kosztów z nim związanych. Codzienne stołowanie się na mieście może kosztować od 10-30 zł. Na dłuższą metę nie jest to dobre ani dla zdrowia, ani dla portfela. Najtańszym rozwiązaniem będzie przyrządzanie posiłku w domu. Warto więc wziąć kilka lekcji gotowania przed wyjazdem.

Student musi się także liczyć z kosztami komunikacji miejskiej. Uniknąć płacenia za bilet miesięczny mogą oczywiście studenci mieszkający w pobliżu uczelni. Często jednak zakup biletu jest konieczny. Dla przykładu w Warszawie kosztuje on 105 zł, w Łodzi 48 zł a w Szczecinie 50 zł. Co bardziej oszczędni przesiadają się na dwa kółka, gdy robi się cieplej. Codzienna wycieczka rowerowa nie tylko pozwala zachować pieniądze, ale jest także dobra dla zdrowia.

Studia kosztują, jednak studenci są uznawani za wzór oszczędnego życia. Początkowo młodzi ludzie są zależni od rodziców, ale z czasem wielu z nich szuka pracy dorywczej. Dodatkowym źródłem utrzymania mogą być stypendia, naukowe czy socjalne. Pamiętajmy również, że nie samą nauką człowiek żyje. Planując wydatki trzeba znaleźć miejsce na przyjemności.

Paulina Adamowicz

08/08/2014 13:03:28
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!