Trudny wybór, czyli o kierunkach studiów - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2395343
W tym dzisiaj: 432

Unikalnych odwiedzin: 332295
W tym dzisiaj: 304

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Trudny wybór, czyli o kierunkach studiów

 

Trudny wybór, czyli o kierunkach studiów

Trudny wybór, czyli o kierunkach studiów

Podjęcie studiów, „bo przecież każdy studiuje”, a studiowanie jest modne nie jest najlepszą opcją. Takie myślenie skutkuje tylko stratą czasu i pieniędzy. Dlatego wybór kierunku studiów jest jedną z ważniejszych i trudniejszych decyzji w życiu. Czym się kierować podczas jej podejmowania?


Każdy ma swoje zainteresowania, pasje, predyspozycje. Niektórzy sprawdzą się w naukach ścisłych, inni zabłysną jako humaniści. Jeśli uprawiasz sport i chciałbyś temu poświęcić czas, warto zastanowić się nad wychowaniem fizycznym. A może pasjonuje cię wszystko co związane z matematyką? Przeglądając listę kierunków, pomyśl który z nich da ci szansę na rozwijanie swoich zainteresowań. Wyobraź sobie siebie w danym zawodzie za dziesięć lat. Pracujesz pięć dni w tygodniu po osiem godzin, chyba dobrze by było robić to co się lubi, prawda?


Jednak pasja to nie wszystko. Trzeba być świadomym swoich ograniczeń. Chcesz studiować filologię romańską, choć nie masz drygu do nauki obcych słówek. Chcesz iść na dziennikarstwo, ale nigdy nie miałeś gazety w ręku. Fakt, zawsze można nad sobą popracować. Jednak nie oszukujmy się, niektóre kierunki po prostu nie są dla nas stworzone. Jeśli zawsze marzyłeś o ratowaniu ludzi, a boisz się widoku krwi, nie dasz sobie rady na medycynie. Znając swoje bariery można uniknąć późniejszego rozczarowania.


Oczywiście ważne są także perspektywy, jakie daje dany kierunek. Dobrze prześledzić rynek pracy, pamiętając jednak, że bywa on zmienny. Dziś może być duże zapotrzebowanie na informatyków, ale za pięć lat? Nie podążajmy za modą. Kierunki, które są szczególnie oblegane kończy zazwyczaj wiele osób. Skutkiem mogą być trudności ze znalezieniem pracy, ponieważ na rynku nie ma miejsca dla aż tylu specjalistów z jednej dziedziny. Niektórzy wybierając studia sugerują się wysokimi zarobkami, a raczej wyobrażeniem o nich. Za jeden z zawodów przynoszących największe pieniądze od lat uważa się zawód prawnika. Jednak pamiętajmy, że bez znajomości nie zajdziemy w tej branży daleko.


Znaczenie ma nie tylko co będziemy studiować, ale także gdzie będziemy studiować. Warto dokładnie przejrzeć i przemyśleć oferty poszczególnych uczelni. Ten sam kierunek będzie wyglądał inaczej na uniwersytecie, inaczej na politechnice. Musimy również zdecydować czy studiować daleko od domu, czy znajdzie się dla nas coś bliżej. Życie na własną rękę kosztuje. Nie każdego stać na studia na drugim końcu Polski. I tu znowu – musimy być świadomi naszych ograniczeń, także finansowych.


Idealne studia to takie, które rozwijają nasze zainteresowania, dają szansę na podjęcie dobrej pracy, ale przede wszystkim pozwolą nam robić to co lubimy. Dlatego decyzja o kierunku studiów nie powinna być przypadkowa.

Źródło grafiki: www.flickr.com

Paulina Adamowicz

11/08/2014 10:04:14
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!