Kierunek humanistyczny - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 3005609
W tym dzisiaj: 1135

Unikalnych odwiedzin: 419900
W tym dzisiaj: 103

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Kierunek humanistyczny

 

Kierunek humanistyczny

Kierunek humanistyczny

Każdy z nas ma jakieś zainteresowania, zdolności, predyspozycje. Już wybierając profil w szkole średniej określamy w jakiej dziedzinie nauki czujemy się najlepiej. Dla jednych skomplikowane wzory matematyczne, czy trudne zadania fizyczne są dobrą zabawą. Inni unikają matematyki jak ognia, a lekcja biologii to dla nich męka. Od lat istnieje podział na umysły ścisłe i humanistyczne. Studia humanistyczne uważane są często za niepotrzebne. Mówi się, że humanistom trudniej jest znaleźć pracę. Ile w tym prawdy? Czy warto w ogóle porównywać te dwa kierunki?


Fakt, niektórzy wybierają kierunki humanistyczne, bo chcą uciec od matematyki, albo zwyczajnie są przekonani, że to łatwe, niewymagające studia. Jednak nie można z tego robić reguły. Studenci, którzy znaleźli się na uczelni „przez przypadek”, często rezygnują z nauki już po pierwszym semestrze. Wyobrażenie, że kierunki jak dziennikarstwo, politologia czy polonistyka można skończyć bez żadnego zaangażowania jest błędne. Humaniści muszą przede wszystkim pisać, zazwyczaj dużą ilość referatów, artykułów i wszelkiego typu prac pisemnych. Trzeba to lubić, inaczej studia mogą stać się męczarnią. Na polonistyce studenci zmuszeni są do opanowania olbrzymiej ilości lektur w krótkim czasie, więc bez regularnej nauki się nie obejdzie. Przeświadczenie, że humanistyczne kierunki to bułka z masłem jest po prostu krzywdzące.


Kolejne przekonanie – humaniści nie mają szans na pracę w zawodzie. Nie jest to prawdą. Takie studia dają absolwentom możliwość rozwoju. Młodzi ludzie nie są ograniczeni do pracy w jednej branży. W trakcie nauki zdobywają umiejętności, których brak studentom kierunków ścisłych. Humaniści mogą pochwalić się zwykle lepszą znajomością języków obcych, co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenione. Znajdują pracę w dużych firmach prowadzących kontakty handlowe z zagranicą. Wiedzę z zakresu finansów czy księgowości humanista może uzupełnić dzięki szkoleniom czy kursom. Wielu absolwentów decyduje się na nie, poszerza swoje horyzonty.


Nie warto porównywać kierunków humanistycznych i ścisłych. Chociażby dlatego, że są to dwie zupełnie różne bajki. Absolwenci studiów technicznych, jak i humanistycznych są potrzebni i mogą znaleźć zajęcie zgodne z wykształceniem. Wyższość nauk ścisłych jest mitem. Oczywiście są tacy, którym trudno o pracę w zawodzie, ale znajdą się wśród nich zarówno humaniści, jak i umysły ścisłe. Od samego absolwenta zależy jego przyszłość po studiach, niezależnie jakie skończy. Trzeba tylko dobrze wybrać i stać się specjalistą, o którym marzy każdy pracodawca.

Źródło grafiki: www.flickr.com

Paulina Adamowicz

18/08/2014 10:32:35
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!