Czy religia powinna być na maturze? - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 3048649
W tym dzisiaj: 499

Unikalnych odwiedzin: 427210
W tym dzisiaj: 67

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Czy religia powinna być na maturze?

 

Czy religia powinna być na maturze?

Czy religia powinna być na maturze?

Religii na maturze nie będzie. Niemniej jednak nadal wywołuje spory i kontrowersje. Czy powinna być jednym z przedmiotów zdawanych na maturze?


Zwolennicy religii jako przedmiotu maturalnego przekonują, że odbieranie uczniom możliwości wyboru jest zwyczajną dyskryminacją, krzywdzi chociażby osoby chcące studiować teologię. Skoro można zdawać egzamin z wiedzy o tańcu czy filozofii, a więc przedmiotów rzadko nauczanych w szkołach, to dlaczego nie z religii? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpiera te zarzuty powołując się na konstytucję i konkordat. Matura obejmuje jedynie przedmioty, których podstawa programowa została określona przez MEN. Podręczniki do religii czy program jej nauczania są od początku do końca opracowywane przez kościół. Państwo w to nie ingeruje. Egzamin dojrzałości ma jednak charakter państwowy – i tu powstaje konflikt. Przeciwnicy zdawania religii na maturze powołują się właśnie na niezależność państwa od Kościoła katolickiego.

Metody i system nauczania religii również budzą dyskusje. Nie ma co się oszukiwać – uczniowie często traktują lekcje religii jako czas na odrobienie zaległych zadań z matematyki czy rozwiązywanie krzyżówek.

Zwolenników i przeciwników zdawania religii na maturze nie brakuje. Spory trwają i będą pewnie trwać jeszcze przez długi czas.

Źródło grafiki: www.flickr.com

Paulina Adamowicz

02/09/2014 11:26:36
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!