Dlaczego młodzież z Podkarpacia decyduje się na studia poza swoim województwem? - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2856246
W tym dzisiaj: 279

Unikalnych odwiedzin: 396453
W tym dzisiaj: 64

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Dlaczego młodzież z Podkarpacia decyduje się na studia poza swoim województwem?

 

Dlaczego młodzież z Podkarpacia decyduje się na studia poza swoim województwem?

Dlaczego młodzież z Podkarpacia decyduje się na studia poza swoim województwem?

Od dłuższego czasu zauważalna jest emigracja młodych ludzi z tzw. „bloku wschodniego”, którzy decydują się na opuszczenie swoich rodzinnych miejscowości na rzecz dużych miast. Zastanawiasz się dlaczego większość Twoich kolegów wybrało studiowanie z dala od domu? Przeczytaj poniższy artykuł, który przybliży Ci czynniki skłaniające młodzież do zmiany miejscowości zamieszkania. Czym duże miasta kuszą przyszłych studentów?


Młody człowiek decydując się na studiowanie marzy o uczelni prestiżowej, która reprezentuje wysoki poziom nauczania. Czy w województwie podkarpackim znajdziemy takie uczelnie? Ośrodkiem akademickim, który może pochwalić się wyższymi uczelniami w tym regionie jest Rzeszów. Uniwersytet Rzeszowski, stosunkowo młoda uczelnia, utworzona w 2001 r. z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie oraz Wydziału Ekonomii w Rzeszowie Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Politechnika Rzeszowska największa uczelnia techniczna południowo-wschodniej Polski, jedna z dwóch istniejących w kraju szkół wyższych kształcących pilotów lotnictwa cywilnego. Dodatkowo niektórych przyszłych studentów mogą interesować uczelnie prywatne, których w województwie podkarpackim nie brakuje. Według badań z 2008 r. jakie wśród maturzystów przeprowadził Instytut Socjologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu wynika, że coraz mniejsza liczba młodzieży decyduje się na studia w regionie. 60 procent ówczesnych maturzystów wyrażało chęć studiowania poza Podkarpaciem, Wcześniej 30 proc. wybierało Rzeszów jako ośrodek akademicki, a kolejne 30 proc. chciało studiować poza nim. Najpopularniejszą uczelnią nadal jest Uniwersytet Rzeszowski - tu chciało studiować 16,8 proc. ankietowanych, ale już na drugim miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza - 13 proc., na trzecim Uniwersytet Jagielloński - 8 proc., a dopiero na czwartym Politechnika Rzeszowska z 7,5-proc. zainteresowaniem. Dlaczego zatem młodzież maturalna decyduje się na studia w innych województwach? Powodów jest kilka.

Przede wszystkim ranking uczelni w których raczej nie przodują uczelnie Podkarpacia. Według ostatniego rankingu "Rzeczypospolitej" polskich uczelni Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska zajęły odpowiednio miejsca 61. i 65. Duży odsetek maturzystów marzy więc o wyższych kompetencjach i chce je zdobywać na dobrych uczelniach, takich, które są w czołówce kraju.

Młodzi planują swoje kariery i chcą się do nich jak najlepiej przygotować. Myślą o studiowaniu poza regionem i nie zamierzają wracać. "Uczelnia ma być trampoliną, która pozwoli im się wybić do wielkiego świata: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Katowic".

Województwo podkarpackie nie może zaoferować absolwentom uczelni wyższych zbyt dużej ilości miejsc pracy, a tym bardziej wielkich możliwości rozwoju. W grudniu 2008 roku bezrobocie na Podkarpaciu sięgało 13%, dla porównaniu w województwie małopolskim 7,5%, śląskim 8,9%, mazowieckim 7,3%. Stopa bezrobocia wg województw z grudnia 2009 wynosiła w podkarpackim 15,5%, małopolskim 9,7%, śląskim 9,2%, mazowieckim 9,0%.

Część studentów pragnie również połączyć studia z pracą lub będąc na 3 lub 4 roku podejmują praktyki bądź pracę w swojej dziedzinie i w tym przypadku wybór miasta ma duże znaczenie. Im większe miasto tym większe szanse na znalezienie pracy dorywczej. Będąc już na 3 lub 4 roku często warto podjąć praktyki bądź zacząć pracować w swojej dziedzinie dlatego wielkość miasta i możliwości zatrudnienia są istotnym argumentem przy wyborze uczelni.

Przyszli studenci w wyborze miasta i uczelni na której chcą w przyszłości studiować nie kierują się jednak tylko szansami rozwoju i poziomem kształcenia. Dla dużej liczby maturzystów atrakcyjne jest wyrwania się z domu, brak rodziców, samodzielność, nowe znajomości, inny tryb życia.

Znaczącym aspektem wyboru uczelni jest oczywiście atmosfera miasta przyjazna studiowaniu. Dodatkowo "atrakcje" jakie to miasto może zaoferować. Pod tym pojęciem może kryć się dużo i zapewne dla każdego co innego, dla jednych są to imprezy kulturalne tj. opera, teatr, wystawy, a dla innych koncerty, festiwale i przede wszystkim życie nocne.

  1. http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34965,5247270.html
  2. http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1487_PLK_HTML.htm?action=show_archive
16/04/2010 11:32:53
 
Komentarze

2010-12-17 20:07:22
Autor: ~gość
Ocena autora: -


MIESZKAŃCY KRAKOWA MAJĄ SERDECZNIE DOŚĆ EMIGRUJĄCEJ MŁODZIEŻY Z PODKARPACIA. JESTEM MIESZKANKĄ KRAKOWA I SZLAG MNIE JASNY TRAFIA JAK MUSZE KONKUROWAĆ Z BANDĄ PRZYJEZDNYCH O : PRACĘ, MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA (CHCĄC SIĘ WYPROWADZIĆ OD RODZICÓW)....NAWET PROZAICZNE SYTUACJE NAS DENERWUJĄ: TŁOK NA PRZYSTANKACH I W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ, NIE MOŻNA PÓŚĆ DO KLUBU, KAWIARNI, PUBU BY NIE SPOTKAĆ PODKARPACKIEJ CHOŁOTY W WIEKU 19-25 LAT!!!!!!!!!!!!MÓJ GŁOS NIE JEST JEDYNY, ROZMAWIAM Z WIELOMA ZNAJOMYMI OSOBAMI W RÓŻNYM WIEKU I JESZCZE ANI RAZU NIE ZDARZYŁO SIĘ BY KTOŚ MIAŁ ODMIENNE ZDANIE. MOŻE DRODZY PODKARPACIANIE POWINNIŚCIE POZOSTAĆ W SWOIM WOJEWÓDZTWIE I ZAKŁADAĆ FIRMY- ROBIC NOWE MIEJSCA PRACY I EMIGROWAĆ EWENTUALNIE ZA GRANICĘ- MY TEŻ TUTAJ PRACY NIE MAMY- WY NAM JĄ ODBIERACIE. UCZYĆ SIĘ I PRACOWAĆ NA DOBRE IMIE I ZASOBNOŚĆ SWOJEGO WOJEWÓDZTWA....KRAKÓW NAJPIĘKNIEJSZY JEST W SEZONIE OD LIPCA DO PAŹDZIERNIKA...I NAWET TURYŚCI MI NIE PRZESZKADZAJĄ.

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!