Stres podczas egzaminów - www.gimnazjalisty.info(rmator) - Portal Gimnazjalistów

WyszukiwanieSzukaj
Szukane wyrażenie:

Przeszukaj:

 
AnkietyAnkiety
Sugestie dotyczące strony:

Sugestie dotyczące informatorów:

Jak oceniasz naszą stronę:
Jest Super!!
Całkiem całkiem :)
Może być
Wymaga dopracowania
Nie podoba mi się :(
Zdejmijcie ją!!

Ankiety są anonimowe

 
LicznikLicznik

Odwiedzin łącznie: 2909831
W tym dzisiaj: 555

Unikalnych odwiedzin: 405463
W tym dzisiaj: 152

W naszej bazie znajduje się:
507 uczelni wyższych
656 wydziałów

 

gimnazjalisty.info » Stres podczas egzaminów

 

Stres podczas egzaminów

Każdy z nas wie co to stres. Strach podczas klasówek, sprawdzianów czy też egzaminów potrafi doprowadzić do zablokowania Waszej wiedzy! A zatem jak tego uniknąć? Mamy nadzieję iż poniższy artykuł Wam w tym pomoże.


Stres jest stanem napięcia nerwowego, który jest powodowany jakąś trudną sytuacją, z którą nie potrafimy sobie poradzić. Koncentrujemy się na tyle mocno na wykonaniu danej czynności prawidłowo, (mając przy tym negatywne myśli) że w rezultacie nie wykazujemy się w danej dziedzinie.

Każdy z nas jest narażony na stres. Przy dzisiejszym stylu życia i tempie, które sobie narzucamy nie trudno o rozdrażnienia. Często bierzemy na swoje barki zbyt wiele spraw i niektóre z nich w rezultacie zostają w tyle, co przysparza nam zmartwień. Rozwiązujemy jeden problem, którego miejsce zajmie następny, przy czym zapominamy o odpoczynku. Gdy do natłoku spraw dochodzą egzaminy jesteśmy podatni na niemały stres.

Egzamin wywołuje u człowieka stres, którego raczej nie da się uniknąć. Od wyników sprawdzianu wiedzy i umiejętności koncentracji wiele zależy; albo będzie on przepustką w dalszej drodze przez życie, albo będzie balastem. Ponadto nawet jeśli będziemy się do niego przygotowywali nie mamy pewności czy zdołamy odpowiedzieć, akurat na te pytania, które się na nim pojawią.

Uniknąć takiego stanu emocjonalnego przed egzaminem raczej się nie da, gdyż jest to naturalny odruch organizmu.

Stres przed egzaminem

Jedną z metod radzenia sobie ze stresem jest wykorzystanie czynników stresowych. Sytuacje lekkiego napięcia wpływają pozytywnie na motywację i koncentrację. Gdy pojawia się sytuacja nieznana, gdy ogarnia nas lęk wtedy poziom adrenaliny w organizmie lekko wzrasta, co polepsza pracę naszego mózgu. Gdy Twoje myśli będą w tym momencie zmierzać w kierunku pozytywnego myślenia, gdy zaczniesz zastanawiać się ile już umiesz i ile możesz się nauczyć poprawi się Twoja koncentracja i wszystko stanie się bardziej przyswajalne i odruchowe, nawet nie zauważysz kiedy odpowiadasz na pytania. Natomiast kiedy ogarnie Cię lęk przed porażką, kiedy myślisz, że czegoś nie potrafisz, rozkojarzysz się, zmaleje umiejętność kreatywnego myślenia i w rezultacie wiedza jaką posiadasz wyda Ci się obcą.

Podczas przygotowań do egzaminu również ważne jest prawidłowe odżywianie się. Organizmowi należy dostarczyć wystarczającą ilość witamin i mikroelementów, co pomaga w łagodzeniu stresu.

Gdy nie potrafisz dokładnie odbiec myślami od faktu, że możesz sobie nie poradzić i wszystko może się nie udać, powinieneś oswoić się z tą myślą. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż może coś pójść nie po Twojej myśli oraz zbudować sobie plan awaryjny. Coś co daje Ci pewność, iż mimo porażki w tej sytuacji, jesteś w stanie zrobić coś innego by było dobrze. Jeśli będziesz miał pewność, że mimo niepowodzenia dasz sobie radę, tak naprawdę nie masz się czego bać.

Wartą uwagi podporą jest... napisanie ściągi. Pisząc ściągę tak naprawdę musisz podsumować materiał, wypisać na karteczce najważniejsze informacje, musisz się zastanowić nad tym co jest istotne - jednym słowem uczysz się. Podczas pisania ściągi człowiek nieświadomie, w łatwy sposób przyswaja potrzebne informacje. Nie namawiamy do korzystania ze ściąg, wręcz przeciwnie, jeśli napiszesz dobrą ściągę, nie przepisując bezmyślnie kilku regułek, nie będzie potrzeby byś z niej korzystał, a sama świadomość posiadania na egzaminie „koła ratunkowego” pomoże w walce z niepotrzebnym stresem. Pomyślisz: „przecież mam ściągę, gdybym sobie nie dawał rady” – w rezultacie dasz sobie radę, bez zerkania do tej pomocy.

W walce ze stresem również pomocna jest rozmowa z kimś bliskim, przyjacielem, przyjaciółką. Myśli zaczynają odbiegać całkowicie od egzaminu, skupiasz się przez chwilę na czymś innym, co pomaga odpocząć organizmowi od zmartwień i zregenerować siły. Warunkiem takiej rozmowy jest omijanie negatywnych tematów związanych z egzaminem, (dopuszczalne są wtrącenia w formie żartów o egzaminie) oraz tematów pesymistycznych.

W tym momencie powinieneś unikać dłuższych rozmów z osobami pesymistycznie nastawionymi do życia. W danej chwili nic nie pomożesz tylko wprowadzisz siebie w nieciekawy nastrój.

Nauka

By odnieść jeszcze lepsze efekty nie należy zostawiać dużego nakładu materiału szkoleniowego do nauki na ostatnią chwilę przed egzaminem. Nie powinno się poświęcać całego swojego czasu na naukę. Rozdziel sobie tak materiał, by w ciągu dnia poświęcić chwilę na obowiązek, ale i znaleźć czas dla siebie i swoich przyjemności. By być spokojnym powinno się zacząć stopniowe, nie koniecznie męczące powtórki dużo wcześniej. Następnie odświeżać wiedzę, powtarzać uprzedni materiał, przypominając sobie samemu najważniejsze fakty i zaczynać naukę następnej niewielkiej części materiału. By uczenie się było prostsze można przy nauce danej części materiału zapisywać sobie na karteczce punkty ze zdawkową informacją, najbardziej kojarzącą się Tobie osobiście z danym faktem. Przy powtórce spróbuj przypomnieć sobie bez zerkania w karteczkę dany fakt, jeśli zapomnisz nic się nie dzieje, sprawdź co jest napisane i rozwiń w myśli temat. Przy następnej powtórce zrób to samo, sam nie zauważysz kiedy będziesz o tym doskonale pamiętać. Naukę najlepiej rozpoczynać w miejscu, które dobrze Ci się z czymś kojarzy, cichym, spokojnym miejscu, byś mógł czytać na głos, czytać ze zrozumieniem, mógł przemyśleć dany tekst i wyciągnąć własne wnioski z danej partii materiału.

Egzamin

Gdy już nadchodzi czas egzaminu, posiadanej przez nas wiedzy nie zmieni analiza kolejnej części materiału, ani nie uspokoi nas rozmowa z przyjacielem … czas na łagodzenie stresu, który towarzyszy Ci gdy otrzymasz arkusz, który powinieneś wypełnić jak najlepiej.

Zaczynasz się denerwować, Twój oddech jest szybszy i płytszy. Można to zmienić, zminimalizować stres poprzez regulację oddechu. Warto już wcześniej poznać swój oddech i nauczyć się go regulować. Leżąc na plecach z lekko ugiętymi nogami, jedną ręką umieszczoną na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Aby sprawdzić nasz oddech musimy obserwować, czy dłoń umieszczona na brzuchu podnosi się bardziej czy dłoń umieszczona na klatce piersiowej. Jeśli zaobserwowałeś, iż ręka umieszczona na brzuchu podnosi się intensywniej oznacza to, iż oddychasz głęboko, jeśli natomiast unosi się druga ręka to oznacza, ze Twój oddech jest płytki. Głęboki oddech niweluje napięcie. Pooddychajmy więc przeponowo. Będąc w tej samej pozycji, bądź siedzącej wdychamy głęboko powietrze poprzez nos, następnie wypuszczamy powoli ustami. Zażywając kilka oddechów przeponowych na egzaminie rozluźnimy się, skoncentrujemy, przypomnimy wyuczony materiał, o którym na chwilę zapomnieliśmy.

Kończąc artykuł podam jeszcze jedną metodę zwalczania negatywnego napięcia.

Nie jest to nic innego jak dobry humor. Jest to metoda, która może być wykorzystana w wielu różnych sytuacjach, w momentach zdenerwowania. Gdy mamy dobry humor nasze serce zaczyna bić spokojniej, a ciśnienie krwi spada. W sytuacji gdy pojawia się śmiech nasz organizm odbiera sytuację napięcia jako wezwanie do działania, a nie jako zagrożenie, Co powoduje podobny efekt jak przy wykorzystaniu czynników stresowych. Będziemy bardziej zmotywowani i poprawi się nasza koncentracja. Pojawia się pytanie jak przekonać się w momencie niepokoju do uśmiechu. Dobrą metodą jest śmiech w krytycznych momentach. Z początku śmiech ten będzie śmiechem dosyć „plastikowym” lecz po jakimś czasie wejdzie to w nawyk i zauważymy, iż robimy to nieświadomie, odczuwając poczucie zadowolenia, a na stres nie będzie już miejsca. Warto również spróbować dostrzec w sytuacjach kryzysowych coś zabawnego, często powiedzieć to na forum, by i inni zaczęli się śmiać.

Jak wykorzystać dobry humor na egzaminie? Można przypomnieć sobie zabawną sytuację z dnia wcześniejszego, pomyśleć o czymś miłym, spojrzeć w koło i dostrzec „plamę na ścianie, która przybrała ciekawy kształt”. Wszystkie chwyty dozwolone, ważne by utrzymywać dobry humor i nie dać się zestresować, nawet gdy w komisji dumnie zasiada jakiś niemiło patrzący Pan… zauważ jakie ma śmieszne okulary.

13/09/2010 11:31:44
 
Komentarze

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz się najpierw zalogować!